ПРАВОСЛАВНА ВЯРА

 

Красиви трели, посветени на Бога
Акатисти и канони
Публикации
Малко известни БИБЛЕИСКИ СЬБИТИЯ
Гр. Бари - мощите на Свети Николай
Ястия за поста
Софийската Света гора
Официални празници и жития на съответните светии
Основи на православната вяра
Молитва за избавление от Антихриста
Препоръчвани книги за основи на вярата
Свети тайнства
Свети отци
Видео
Музика
Специални манджи за поста
Специални ястия от риба-( за събота и неделя)
Рецепти за поста
за ВСЯКА БОЛКА - БИЛКА
Рибни ястия за Никулден
Символът на вярата
Блаженствата
Размисли на христитянина, посветени на Ангела Пазител за всеки ден през месеца-18 ден
Десетте Божии заповеди
Новини- dveri.bg
Църковен календар
Фото Галерия
Официални празници
Как да се държим в църква
Тайнство покаяние
Размисли на христитянина, посветени на Ангела Пазител за всеки ден през месеца- 19 ден
Размисли на христитянина, посветени на Ангела Пазител за всеки ден през месеца.-20 ден
Филми на православна тематика
Песни, събуждащи копнеж по Бога и любов към Него
Връзки с подобни сайтове


Периодика на списание Прекрасен свят Колко прекрасни са делата ти, Господи Коледна звезда Чудото на Великден Пътеписи от прекрасни кътчета на православието Забавни нравоучения на монахиня Валентина Православни икони

Свети тайнства / Тайнство Венчание

Тайнство Венчание
22.11.09 18:50
Свето тайнство БРАК
17.10.08 16:57
 
„Бракът е нещо честно у всички
и брачното легло Чисто;
а блудниците и прелюбодейците
ще съди Бог."
/Евр. 13:4/
          Човек не е сътворен, за да бъде сам и да живее единствено за себе си, а е поставен от Бога сред общество от себеподобни, с които влиза в най-разнообразни отношения. Сред това общество от хора той избира своите приятели и близки, с който споделя своите болки и радости, съмнения и надежди;на които подарява най-хубавите си чувства. А най-прекрасното, най-нежното и вълнуващо сред всички чувства, е чувството на взаимна привързаност и любов между хората. Най-ярко това чувство се проявява във взаимната любов между мъжа и жената, която Бог и Църквата Благославят и освещават в Тайнството - Брак.
                       Бракът като тайнство е такова свещенодействие, в което на встъпващите в брак - след като дадат обещание за съпружеска вярност пред Бога и Църквата - се дава свише - чрез благословение от свещенослужителя - Божествена благодат, която освещава техния брачен съюз и го възвишава до духовно единение по подобие на съюза на Христа с Църквата и им съдейства да постигнат целите на брака: взаимно подпомагане в нравственото усъвършенстване по пътя на спасението и за благословено раждане и християнско възпитание на децата им.
                    Бракът като съюз на мъж и жена е установен от Бога още в рая. След като създал първата човешка двойка - мъж и жена, Господ ги благословил като казал: „Плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я. " (Бит. 1:28). Бракът като тайнство е установен в Новия Завет. Спасителят почел със Своето присъствие сватбата в Кана Галилейска и там извършил първото си чудо (Йоан 2:11). В разговор за брака и развода с изкушаващите го фарисеи Господ Иисус Христос казал: „ Затова ще остави човек баща и маша и ще се прилепи до жена си и ще бъдат двамата една плът (Бит. 2:24). Тъй че те вече не са двама, а една плът. Прочее, което Бог е съчетал, човек да неразлъчва. " (Мат. 19:5-6).
                Тайнството Брак се извършва в средата на храма пред аналой или маса, на която са поставени Евангелие и Кръст. В първата част на тайнството Брак - Обручението /църкрвен годеж/ - се благославя доброволното взаимно съгласие и обещание на съпрузите да встъпят в брачен съюз и да запазят съпружеска вярност до края на живота си. Символ на този техен обет е взаимното разменяне ^а венчалните халки - знак на нерушимия съюз между двама души. След обручението започва втората част на Тайнството Брак - Венчанието - в нея се благославя самият брачен съюз между мъжа и жената. Свещеникът моли Господа да изпрати над встъпващите в брак Своя небесен благослов, като възлага над жениха и невестата венци и ги благославя три пъти с думите: „Господи, Более наш, славою и чести ю венчай л" (Господи, Более наш със слава и чест ги венчай!)" При тези думи невидимата Божия благодат слиза над венчаващите се и освещава технш} брачен съюз, съединявайки ги неразлъчно за цял
живот. Следва четенето * на Апостола и Евангелието, говорещи за значението на брака и за благословението, което Спасителя дал на брака в Кана Галилейска. В знак на това, че мъжа и жената са длъжни заедно да делят радости и скърби и взаимно да се подкрепят и подпомагат - венчаващите се пият вино от една обща чаша. Взаимната им духовна радост от благословеното им съединение в едно семейство намира израз и в трикратното обикаляне около масата или аналоя, което трябва да напомня на венчаващите се да пазят целостта на техния брачен съюз заради високата отговорност, която са поели един към друг с дадените пред Църквата брачни обети. В заключителните молитви свещеника проси за новото семейство всички небесни и земни блага.
                    В брака се създава ново християнско семейство, в което съпрузите се задължават да пазят през целия си живот взаимната любов, уважение, преданост и вярност според наставленията на свети апостол Павел, който пише: „Вие, мъжете, обичайте жените си, както и Христос обикна г^ърквата и предаде Себе Си за нея. Вие, жените, покорявайте се на мъжете си, като на Господа, защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на гуърквата. " (Ефес. 5:25, 22-23).
Семейството на истинските християни трябва да образува малка „домашна църква" (1 Кор- 16:19), школа за духовен живот, за взаимно подпомагане по трудния път на живота.


Родства при които не се позволява сключване на църковен брак

1 .   Кръвно родство по права линия от всички
степени.
2.   Кръвно родство по съребрена линия до
пета степен включително.
3.    По двоеродие (сватовство)до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат.
4.    По свето кръщение - първа степен и от втора   степен   следните:   кръстници   да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници.

Не се позволява венчание

1.   През Великия пост - от Сирни заговезни
до вторник на Светлата седмица.
2.   През Богородичните пости.
3.    През   Коледните   пости   -   от   Коледни заговезни до Въведение Богородично и от Игнажден до Богоявление.

За Свето Тайнство БРАК е необходимо

1.   Встъпващите в брак и техните кумове да
са   кръстени   православно   и   да   носят
кръщелните си свидетелства;
2.   Акт за граждански брак; 
3.   Венчални халки;
4.   Две  венчални  свещи,  завързани с  бяла
панделка;
5.  Една чаша;
6.   Червено вино;
7.   Питка;
8.   Мед;
9.   Сурово жито, дребни бонбони и монети в
поднос  за хвърляне  при  излизането  от храма
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1126