ПРАВОСЛАВНА ВЯРА

 

Красиви трели, посветени на Бога
Акатисти и канони
Публикации
Малко известни БИБЛЕИСКИ СЬБИТИЯ
Гр. Бари - мощите на Свети Николай
Ястия за поста
Софийската Света гора
Официални празници и жития на съответните светии
Основи на православната вяра
Молитва за избавление от Антихриста
Препоръчвани книги за основи на вярата
Свети тайнства
Свети отци
Видео
Музика
Специални манджи за поста
Специални ястия от риба-( за събота и неделя)
Рецепти за поста
за ВСЯКА БОЛКА - БИЛКА
Рибни ястия за Никулден
Символът на вярата
Блаженствата
Размисли на христитянина, посветени на Ангела Пазител за всеки ден през месеца-18 ден
Десетте Божии заповеди
Новини- dveri.bg
Църковен календар
Фото Галерия
Официални празници
Как да се държим в църква
Тайнство покаяние
Размисли на христитянина, посветени на Ангела Пазител за всеки ден през месеца- 19 ден
Размисли на христитянина, посветени на Ангела Пазител за всеки ден през месеца.-20 ден
Филми на православна тематика
Песни, събуждащи копнеж по Бога и любов към Него
Връзки с подобни сайтове


Периодика на списание Прекрасен свят Колко прекрасни са делата ти, Господи Коледна звезда Чудото на Великден Пътеписи от прекрасни кътчета на православието Забавни нравоучения на монахиня Валентина Православни икони

Официални празници и жития на съответните светии / Свети Теодор Стратилат - 8 февруари

Свети Теодор Стратилат - 8 февруари
25.02.10 11:17
8 ФЕВРУАРИ - СВЕТИ   ВЕЛИКОМЪЧЕНИК   ТЕОДОР    СТРАТИЛАТ
Великомъченик Теодор родом от град Евхаита, живял в началото на IV век, през времето на императорите Константин и Лики-ний, и се славел в страната със своите добродетели, мъдрост, красота и храброст. Той бил назначен за стратилат (воевода) в град Ираклия, близо до Черно море. Теодор мъдро управлявал поверения му град и мнозина, като виждали добродетелите му, приемали християнската вяра. Това станало известно на император Ликиний, който управлявал източната част на Римската империя, където се намирал град Ираклия. Макар в първите години на царуването си Ликиний да издал заедно с Константин няколко укази в полза на християните, в душата си той мразел християните и по-късно строго ги преследвал. Като чул, че Теодор привлича мнозина към Христа, императорът изпратил да го доведат при него в Никомидия. Скривайки своя гняв, Ликиний поръчал на пратените да се отнесат ласкаво с Теодор. Те казали на воеводата: «Дойди в Никомидия при царя. Той те обича, защото много е слушал за твоята храброст и мъдрост и много желае да те види, за да те награди с дарове и почести.»
Теодор лесно разбрал коварството и какво го очаква. Той не се страхувал да умре за своята вяра, но искал да приеме мъченичество в своя град, за да може с примера си да утвърди във вярата новопокръстените. Затова той написал писмо на царя и го помолил сам да дойде в Ираклия. Ликиний се съгласил. Придружен от дворцови сановници и много войници, той тръгнал за Ираклия, като заповядал да вземат и златните му и сребърни идоли.
Същата тая нощ чудно видение предсказало на Теодор, че е близко времето на неговия подвиг. Във време на молитва изведнъж небесна светлина го осияла и той чул глас да му говори: «Дерзай, Теодоре, Аз съм с тебе!» Теодор разбрал, че скоро ще трябва да страда за името Христово и сърцето му се изпълнило с радост.
Между това царят наближавал до града. Теодор влязъл в стаята си и усърдно се молел на Бога така: «-Господи Боже истинний, Който не лишаваш от Твоята помощ тези, които се уповават па Тебе. Покажи ми Твоята милост и ме запази от изкушенията на врага. Укрепи ме и дай ми сила мъжествено да стоя за Твоето име и, ако е нужно, да положа живота си за Тебе, Който си умрял за нашето спасение.»
Укрепен чрез молитва, Теодор се облякъл в хубава премяна, качил се на кон и излязъл с граждани и войници да посрещне царя, комуто се поклонил. Ликиний при звука на музика от тръби и литаври влязъл тържествено в града.
На другия ден царят седнал на престол, приготвен за него на площада сред града. Оръженосци и велможи го окръжили. Той се обърнал към Теодора с похвала за мъжеството му, за мъдростта на неговите разпореждания и за реда, който намерил в града. След това той го поканил да принесе жертва на боговете пред народа. Теодор помолил царя да отложи това жертвоприношение с два деня и през туй време да му позволи да вземе идолите при себе си в къщи. Ликиний се съгласил: отнесли златните и сребърни истукани в дома на воеводата Теодор, който в същата нощ ги раздробил на части и ги раздал на сиромаси.
След два дена царят събрал отново народа на площада и казал на Теодора: «Мъдри Теодоре, любими наш воеводо, ето настана денят за празненство и жертвоприношение. И тъй, принеси жертва на боговете, та целият народ, като види твоето благочестие, да им служи с по-голямо усърдие!» Преди Теодор да успее да отговори на царя, един от войниците се приближил до Ликиний и му казал:
- Господарю, лъже те воеводата. Аз вчера видях златната глава на един от идолите у един бедняк, който ми каза, че я получил от Теодор.
Царят бил тъй поразен от това известие, че дълго в недоумение мълчал.
— Тоя войник говори истината — казал Теодор. — Аз действително строших твоите богове и добре сторих. Как могат те да ти помогнат, когато сами не можаха да се спасят от разрушение?
Дълго Ликини не могъл от гняв да произнесе ни една дума. Но най-после избухнал със страшни заплахи срещу Стратилата. Ликиний заповядал жестоко да бият Теодора с волски жили и присмивайки се над неговите страдания, казвал му: «Е, какво, Теодоре, избави ли те твоят Бог?» Теодор спокойно отговорил: «Прави каквото искаш. Ни скръб, ни страдания, ни самата смърт няма да ме разлъчат от Христовата любов». Ликиний не-
могъл да разбере, че Бог невидимо, но с всемогъща сила помагал на страдащия за Неговото име. В яростта си царят заповядал да бият Теодора с оловени пръчки, да го обгарят с огън, с остри керемиди да трият раните му. След дълги изтезания затворили го в тъмница за пет дни без хляб и вода. Между това Ликиний заповядал да приготвят кръст и след пет дни извел мъченика от тъмницата, за да бъде разпнат. Приковали ръцете и нозете му на кръста, 'и войниците, по пзвеля на Ликиний, стреляли в лицето му и му изболи очите. При страданията на Теодора присъствувал верният му служител Авгар, който записвал всичко, що ставало. Виждайки господаря си как изнемогва, той с плач паднал при нозете му, молейки го да му даде благослов и да му каже последна дума. «Авгаре — казал му мъченикът, — запити всички мои страдания и деня на моята смърт!» След това той се обърнал с молитва към Господа и излял пред Него скръбта на душата си, която изнемогвала от страдания. «Господи — казвал той, — с рани покриха тялото ми, избодоха очите ми, цялата ми плът е раздробена п само кости висят на тоя кръст. . . Помени ме, Господи, който страдам за Твоето име, и приеми моя дух.> Теодор свършил мъченичеството си чрез посичане с меч.
Страданията на светия великомъченик и неговата твърда вяра станали причина да приемат християнската вяра много жители на града и много войници
СЪЩИЯ   ДЕН — СВЕТИ   ПРОРОК   ЗАХАРИЯ    СЪРПОВИДЕЦ
Пророк 3 а х а р и я е единадесети от малките пророци. Заедно с пророк Агей той подбуждал княза Заровавел да възстанови Йерусалнм-ския храм. Той предсказал н тържественото влизане на Иисуса Христа в Йерусалим, Юдовото предателство за 30 сребърника и разбягването на апостолите по време на Христовите страдания. Пророк Захария се нарича С ъ р п о в и д е ц, защото имал видение - - слизащ от небето сърп, който покосява неправедните люде. Пророкът починал в последните години от царуването на персийския цар Дарий Хистасп, около 520 г. преди Христа.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1046